660 482 231

nataliagalaskosmetolog

Blog

ZMARSZCZKI MIMICZNE - SPOSOBY NA STARZENIE SIĘ SKÓRY WOKÓŁ UST I OCZU.


Jak powstają zmarszczki mimiczne?

Wizualnie, najbardziej charakterystycznym objawem postępującego procesu starzenia się są zmarszczki. Najczęściej powstają one na skutek stopniowego pogorszenia funkcji włókien kolagenowych oraz elastylowych, zmniejszenia grubości skóry właściwej oraz siły grawitacji.

Szczególnym typem zmarszczek są zmarszczki mimiczne, które powstają na skutek ciągłego i powtarzającego się ruchu mięśni w obrębie danej okolicy. Pamiętajmy, że zmarszczki mimiczne pojawiają się w różnym wieku i nie są domeną tylko osób starszych.

Zmarszczki wokół oczu, ust oraz na czole

Mimika, którą posiada każdy z nas, wzmaga pojawianie się pierwszych zmarszczek. Częsty uśmiech, marszczenie brwi czy mrużenie oczu to wyrazy ekspresji, które mimowolnie pojawiają się na naszej twarzy, jednocześnie pozostawiając ślad w postaci pogłębiających się zmarszczek, które z upływem czasu utrwalają się.

Niektóre obszary naszej twarzy są najbardziej narażone na powstawanie zmarszczek mimicznych. Są to:

 • czoło,
 • okolice oczu,
 • strefa na wysokości ust i nosa,
 • obszar między brwiami.

Mimice towarzyszą powtarzające się skurcze, które zaburzają funkcjonowanie fibroblastów znajdujących się wokół danego mięśnia. Z biegiem czasu prowadzi to do powstania trwałego zagłębienia – zmarszczki. Zagłębienia powstają, gdy komórki starzejącego się naskórka ulegają spłaszczeniu. Zanikają również połączenia pomiędzy nimi, co powoduje spadek ścisłości ułożenia komórek naskórka. Konsekwencją tak powstałych zmian jest spadek i ograniczenie wymiany substancji odżywczych, pomiędzy poszczególnymi warstwami.

Zabiegi na zmarszczki mimiczne

Jedynym skutecznym sposobem na zmarszczki mimiczne jest toksyna botulinowa. Zabieg powinien wykonywać wyłącznie lekarz. W gabinecie kosmetologicznym możemy zdecydować się na inne zabiegi, które co prawda nie usuną całkowicie zmarszczek mimicznych, ale z pewnością zmniejszą ich widoczność. Są to:

 • Peelingi chemiczne, hydropeelingi - stymulują autoregenerację tkanek, poprawiają strukturę, koloryt, a także mają działanie przeciwzapalne.  
 • Karboksyterapia - pomaga w redukcji zmarszczek oraz poprawia napięcie skóry. Niweluje obrzęki i cienie pod oczami. 
 • Mezoterapia mikroigłowa - poprawia strukturę, napięcie oraz uelastycznia skórę. Wspomaga leczenie blizn, rozstępów, wypadających włosów czy płytkich przebarwień

Co na zmarszczki mimiczne?

Zmarszczki mimiczne w dużym stopniu powstają na skutek wyrażania emocji, więc ich pojawienie się jest nieuniknione. Można jednak opóźnić ich powstawanie poprzez odpowiednią pielęgnację skóry. Absolutną podstawą w profilaktyce przeciwzmarszczkowej jest ochrona przeciwsłoneczna. Warto zainwestować w dobry krem pod oczy oraz do pielęgacji okolicy ust. 

W zapobieganiu powstawaniu zmarszczek mimicznych sprawdzą się następujące składniki aktywne:

 • Retinoidy -  stanowią szeroką grupę związków zawierających witaminę A, jej pochodne oraz inne związki aktywujące receptory retinoidowe. Witamina A wygładza i uelastycznia skórę, redukuje zmarszczki, zmniejsza przebarwienia, pobudza aktywność i zwiększa liczbę fibroblastów oraz produkcję włókien kolagenowych.
 • Witamina E - antyoksydacyjne działanie witaminy E spowalnia procesy starzenia oraz widocznie minimalizuje zmarszczki. 
 • Witamina C - jest ona podstawowym składnikiem, który pomaga utrzymać prawidłową strukturę i funkcjonowanie skóry. Wykazuje również silne działanie antyoksydacyjne. 
 • Koenzym Q10 - zmniejsza już istniejące zmarszczki. Chroni skórę przed niedotlenieniem. Pobudza jej metabolizm i regenerację. 
 • Peptydy - mocno nawilżają skórę i są bardzo skuteczne w walce z miostarzeniem. 

Ta strona używa plików cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji w naszej polityce prywatności. zamknij