660 482 231

nataliagalaskosmetolog

Blog

Trądzik zaskórnikowy – jak powstaje i jak się go pozbyć?


Trądzik zaskórnikowy jest niezapalną, łagodną odmianą trądziku. Zmiany dotyczą zazwyczaj okolicy twarzy - obejmują nos, czoło i brodę. Niekiedy mogą pojawiać się także na dekolcie oraz na plecach. Przybierają postać zaskórników otwartych lub zamkniętych. Łatwo je odróżnić przede wszystkim na podstawie koloru.

Rodzaje zaskórników:
 

 • Zaskórniki otwarte - przyjmują kolor ciemnobrązowy. Ujścia gruczołów mieszków łojowych są wypełnione utlenioną keratyną.
 • Zaskórniki zamknięte - są koloru białego. W przeciwieństwie do zaskórników otwartych, ujścia mieszków gruczołów łojowych są niewidoczne.

Zaskórniki - przyczyny powstawania

Trądzik zaskórnikowy jest charakterystyczny przede wszystkim dla okresu dojrzewania. Jednakże może nam doskwierać w każdym wieku, bardzo często z tym problemem zmagają się dorośli.

Przyczyny powstawania zaskórników (potocznie nazywanych wągrami) to przede wszystkim nadmierna produkcja łoju, zmiany hormonalne oraz zawyżone rogowacenie ujść mieszków włosowych. Nie można zapominać także o dokładnym oczyszczaniu cery. Nieprawidłowy demakijaż również może przyczyniać się do powstawania zaskórników.

UWAGA! Mieszki włosowe są naturalnym siedliskiem wielu bakterii i drożdżaków. Większość z nich jest nieszkodliwa, lecz zwiększona produkcja łoju i zablokowanie ujścia gruczołu łojowego stwarza idealne warunki do patologicznego ich namnażania się, a w konsekwencji do powstawania zaskórników.   

Pielęgnacja cery z trądzikiem zaskónikowym 

Aby zminimalizować widoczność zaskórników należy pamiętać o właściwiej pielęgnacji. Oczywiście przed wyborem odpowiednich produktów warto zasięgnąć porady specjalisty, ale pewne uniwersalne zasady pielęgnacji trądziku zaskórnikowego można wprowadzić samodzielnie. Najważniejsze w pielęgnacji cery pokrytej wągrami jest dokładne oczyszczanie skóry.

 1. Podczas porannej i wieczornej pielęgnacji należy w pierwszej kolejności dokładnie oczyścić skórę. Czynność ta pozwoli usunąć nadmiar sebum, resztki makijażu i zanieczyszczenia, które nagromadziły się w ciągu całego dnia. 
 2. W kolejnym etapie warto zastosować mikrozłuszczający preparat np. tonik, który bardzo korzystnie wpływa na zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych oraz zmniejsza nadmierne rogowacenie. 
 3. Następnie rano i wieczorem należy nałożyć dedykowane preparaty do codziennej pielęgnacji skóry z tendencją do trądziku zaskórnikowego. Zadaniem dedykowanych produktów jest:
 • Odbudowa płaszcza hydrolipidowego skóry. 
 • Zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych. 
 • Zmniejszenie nadmiernego rogowacenia. 
 • Zwężanie ujść gruczołów łojowych i usuwanie nagromadzonego materiału keratolityczego, który zatyka pory skórne. 
 • Działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjnie. 
 1. Na koniec nie można zapomnieć o aplikacji preparatu pełniącego rolę ochrony przeciwsłonecznej. Podkreślmy, że należy go stosować przez cały rok, a nie tylko latem.

 

Najlepsze kosmetyki na zaskórniki

Pewne składniki zawarte w kosmetykach dają bardzo dobre rezultaty w pielęgnacji trądziku zaskórnikowego – dzięki nim skóra staje się gładka, a wągry powoli znikają. W składzie produktów warto szukać przede wszystkim następujących substancji.

 • Kwas azelainowy - działa antybakteryjnie, przeciwłojotokowo, przeciwzapalnie i keratolitycznie (rozpuszcza zrogowaciałą warstwę naskórka).
 • Kwas salicylowy - działa przeciwzapalnie, mikrozłuszczająco, a także redukuje ilość i wielkość zaskórników. 
 • Kwas szikimowy - działa złuszczająco, przeciwbakteryjnie, przeciwwolnorodnikowo.
 • Retinol - zmniejsza aktywność gruczołów łojowych i nadmierne rogowacenie. Pobudza skórę do produkcji nowych komórek. 
 • Niacynamid (niacyna, witamina B3 lub witamina PP) - stabilizuje funkcję barierową naskórka. Ogranicza wydzielanie łoju oraz działa przeciwzapalnie. 

Ta strona używa plików cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji w naszej polityce prywatności. zamknij