660 482 231

nataliagalaskosmetolog

Blog

Największe błędy w pielęgnacji cery.


Skóra jest największym narządem człowieka o bardzo złożonej i warstwowej budowie. Pełni kluczowe zadanie w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Naskórek to najbardziej zewnętrzna warstwa skóry. Narażony jest na działanie czynników zewnętrznych. Ma za zadanie oddzielić organizm od otoczenia, zapobiegać przeznaskórkowej utracie wody – TEWL oraz ochraniać głębsze warstwy skóry przed działaniem czynników zewnętrznych. Nieprawidłowa pielęgnacja naskóra szybko zaskutkuje pogorszeniem wyglądu cery. Jakich błędów należy unikać, aby skóra wyglądała jak najlepiej?

Mity na temat pielęgnacji cery

 • MIT 1 - skórę można oczyszczać raz dziennie 

PRAWDA - podstawą naszej pielęgnacji jest regularne oczyszczanie skóry rano i wieczorem. Należy pamiętać, że musimy usunąć z powierzchni naszej cery nagromadzone zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska zewnętrznego, makijaż, a także nadmiar sebum. Ważne, jest także regularne stosowanie produktów mikrozłuszczających np. peelingów enzymatycznych.
 

 • MIT 2 - gąbki lub rękawice kosmetyczne pomogą nam lepiej oczyścić skórę 

PRAWDA - nasza codzienna pielęgnacja nie wymaga wdrożenie akcesoriów ‘’ułatwiających’’ oczyszczanie skóry. Dedykowany preparat myjący aplikowany dłońmi świetnie poradzi sobie z oczyszczeniem. Dzięki temu skóra na twarzy zostanie potraktowana w sposób szlachetny, bez nadmiernej i niepotrzebnej ingerencji.
 

 • MIT 3 - krem z filtrem należy nakładać tylko latem

PRAWDA - preparaty ochrony przeciwsłonecznej musimy stosować przez cały rok. Nawet zimą szkodliwe promieniowanie dociera do naszej skóry. Pamiętajcie - filtr to najlepszy kosmetyk przeciwstarzeniowy.

 

 • MIT 4 - podwójna aplikacja preparatu ochrony przeciwsłonecznej podwaja SPF

PRAWDA - podwójna aplikacja preparatu o SPF 15 nie nadaje poziomu ochrony równego SPF 30. W przypadku zaaplikowania mniejszej ilości preparatu, niż zalecana przez producenta na opakowaniu – wartość SPF spada. Za mała ilość  preparatu oznacza zbyt niską ochronę przed słońcem, ale podwójna ilość preparatu nie oznacza dwukrotnie wyższego SPF.

 

 • MIT 5 - wszystkie kosmetyki z witaminą C mają takie samo działanie

PRAWDA - witamina C jest składnikiem wielu kosmetyków. Nie oznacza to jednak, że każdy z nich wykazuje właściwości, jakie przypisuje się witaminie C. Kosmetyki z witaminą C, mogą zawierać kwas L-askorbinowy, jak również jego pochodne. Produkty różnią się stężeniem, pH czy możliwością przenikania w głębsze warstwy skóry. Każdy z tych elementów jest niezwykle istotny i wpływa na skuteczność oraz przeznaczenie danego produktu.
 

 • MIT 6 - konserwanty w kosmetykach są bardzo szkodliwe 

PRAWDA - konserwanty zawarte w kosmetykach mają na celu zapewnić bezpieczeństwo ich stosowania. Pamiętajmy, że używanie konserwantów w kosmetykach jest ściśle regulowane przepisami prawa, a wszystkie te dopuszczone do stosowania przeszły rygorystyczną ocenę bezpieczeństwa. Nie stanowią one ryzyka dla zdrowia. Jedynie osoby uczulone na określone konserwanty, nie powinny stosować kosmetyków zawierających je w składzie.
 

 • MIT 7 - zabiegi kosmetologiczne są ważniejsze niż nasza codzienna pielęgnacja skóry

PRAWDA - pamiętajcie, że zabiegi kosmetologiczne to świetne uzupełnienie waszej codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Jednakże bazą jest praca ze skórą, jaką wykonujecie codziennie w domowym zaciszu. Zabiegi kosmetologiczne to tylko ,,wisienka na torcie’’.

 

 • MIT 8 - ocena rodzaju naszej skóry jest najważniejsza w doborze odpowiedniej pielęgnacji i zabiegów 

PRAWDA - pamiętajcie, określenie rodzaju skóry nie jest najważniejsze. Najistotniejsze jest odkrycie jej potrzeb. Sztampowe trzymanie się nazewnictwa takiego jak ,,skóra sucha, mieszana itd.’’ często w bardzo powierzchowny sposób wyznacza nam drogę w pracy nad skórą, a jest to przecież nasz największy organ i potrzebuje holistycznego podejścia.

Jak prawidłowo pielęgnować cerę?

Wiemy już, jak NIE WOLNO pielęgnować cery. Co zatem należy robić, aby zapewnić skórze piękny wygląd? Absolutną podstawą jest dokładne oczyszczanie cery rano i wieczorem (przed snem najlepiej oczyszczać cerę dwuetapowo).

Dodatkowo skórze należy dostarczać substancje czynne, które:

 • odbudowują płaszcz hydrolipidowy skóry np. triglicerydy, ceramidy, cholesterol,
 • trwale wiążą i zatrzymują wodę w skórze (kwas hialuronowy, mocznik czy aminokwasy),
 • neutralizują wolne rodniki, zapobiegają szkodliwym procesom utleniania zachodzącym w organizmie i wspomagają odbudowę zniszczonych struktur skórnych np. witamina C, E, A, kwas liponowy, kwas ferulowy, witamina B3 czy koenzym Q10,
 • zmniejszają aktywność gruczołów łojowych oraz nadmierne rogowacenie np. kwas salicylowy, glikolowy, szikimowy. 

Należy pamiętać także o ochronie przeciwsłonecznej przez cały rok, bo krem z filtrem to najlepszy kosmetyk przeciwzmarszczkowy. Minimum raz w roku warto odwiedzić kosmetologa. Przeanalizuje on potrzeby skóry oraz sprawdzi poprawność dotychczasowej pielęgnacji.

 

Ta strona używa plików cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji w naszej polityce prywatności. zamknij