660 482 231

nataliagalaskosmetolog

Blog

Jak wchłania się krem? 


      Pierwsza droga to wnikanie substancji aktywnych przez warstwę rogową naskórka, druga to transport przeznaskórkowy poprzez przydatki skórne, takie jak mieszki włosowe, gruczoły potowe czy gruczoły łojowe. Omawiając szerzej transport substancji aktywnych przez warstwę rogową naskórka, należy wyróżnić drogę intercelularną, czyli międzykomórkową. Odbywa się ona na zasadzie wnikania substancji aktywnej pomiędzy komórkami naskórka, poprzez lipidy cementu międzykomórkowego. Substancje, które mają powinowactwo do lipidów cementu międzykomórkowego, bez większych problemów przenikają warstwę rogową. Związki hydrofilowe (substancje rozpuszczające się w wodzie, transport poprzez pory), głównie zjonizowane, z dużą trudnością wnikają w spoiwo międzykomórkowe.

      Druga droga to droga transcelularna, czyli transport przez korneocyty będące komórkami naskórka. Efektywność przenikania substancji aktywnej:

• na skuteczność przenikania substancji aktywnych przez skórę wpływa wiele aspektów. Ważne są właściwości substancji przenikającej, właściwości bazy, czynniki fizyczne i czynniki biologiczne.

• do właściwości substancji przenikającej zaliczamy: wielkość i kształt cząsteczki (im mniejsza cząsteczka, tym lepsze przenikanie), rozpuszczalność w wodzie i lipidach, współczynnik podziału olej/woda, lotność związku, ładunek, polarność i stopień dysocjacji cząsteczek.

Ta strona używa plików cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji w naszej polityce prywatności. zamknij