Co należy wiedzieć o nowym prawie kosmetycznym.
Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa z 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych (Dz. U. 2018 poz. 2227), która zastąpiła dotychczasową ustawę z 30 marca 2001 r. o kosmetykach (Dz. U. z 2013 r., poz. 475 z późn. zm.).
Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. za produkt kosmetyczny uważamy:
każdą substancję lub mieszaninę przeznaczoną do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (naskórkiem, owłosieniem, paznokciami, wargami oraz zewnętrznymi narządami płciowymi) lub z zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała.
Produktami kosmetycznymi nie są substancje i mieszaniny przeznaczone do spożycia, wdychania, wstrzykiwania oraz wszczepiania do ciała ludzkiego.
,,Dermokosmetyki’’, ,,kosmoceutyki’’ oraz ,,kosmetyki naturalne’’ podległą prawodawstwu dotyczącemu produktów kosmetycznych.
Normę uzupełniającą opublikowała Międzynarodowa Organizacja Standaryzacji ISO, która reguluje zasady określania naturalności i organiczności produktów kosmetycznych w skali globalnej.
Ustawa o produktach kosmetycznych obowiązująca od dnia 1 stycznia 2019 r. wprowadza kilka ważnych regulacji i zasad:
● ma za zadanie zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa konsumentów,
● ustanawia System Informowania o Ciężkich Działaniach Niepożądanych Spowodowanych Stosowaniem Produktów Kosmetycznych,
● określa obowiązki producentów i dystrybutorów kosmetyków, a także kompetencje organów w zakresie oznakowania, dokumentacji oraz prawidłowości składu potwierdzające bezpieczeństwo pro-duktu kosmetycznego.